Vdor vlage v gradbene konstrukcije

Vdor vlage v gradbene konstrukcije skozi fasado in detajle, kot so preboji za okna in cevi, so pomembna skrb za strukturno celovitost in kakovost zraka v zaprtih prostorih. Fasade so prva obrambna linija pred vremenskimi elementi, vendar so lahko občutljive na prehajanje vode zaradi absorbcije, razpok, nepravilne hidroizolacije ali degradacije materiala. Ko vlaga prodre v fasado, lahko povzroči težave, kot so rast plesni, razkroj gradbenih materialov, voda pa ogroža tudi toplotno izolacijo. Nekateri proizvajalci imajo rešitve za popravilo razpok in hidrofobizacijo fasadnih površin z temu namenjenimi izdelki.

Okna predstavljajo še eno kritično področje, kjer lahko vstopi vlaga. Slaba namestitev ob vgradnji, neustrezno tesnjenje ali poškodovani okvirji lahko ustvarijo vrzeli, skozi katere lahko prodre voda. Voda lahko tako povzroči poškodbe notranjih sten, tal in pohištva, ter prispeva k težavam s plesnijo. Preveriti je treba tudi vodotesnost okenskih polic.

Tudi razni preboji za cevi skozi zunanje stene so potencialne vstopne točke za vlago. Če preboji niso pravilno zatesnjeni, lahko majhne vrzeli okoli cevi omogočijo vstop vode, zlasti med močnim deževjem ali taljenjem snega. To lahko povzroči rjavenje kovinskih komponent, gnitje lesa ali nadaljnje širjenje vrzeli zaradi ciklov zamrzovanja in taljenja. Preboje za cevi je mogoče uspešno zatesniti s na primer tesnilnimi masami,…

Za zmanjšanje teh tveganj je bistvenega pomena zagotavljanje kakovostne gradbene prakse, redno vzdrževanje in uporaba ustreznih materialov. Pravilno tesnjenje in zaključki okoli oken in cevi, skupaj z rutinskimi pregledi in popravili, lahko znatno zmanjšajo verjetnost vdora vlage in s tem povezanih težav. 

vir;